Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme selaimen päivittämistä uudempaan versioon.

JSENS ajokoulutustapahtuma seuran jäsenille Jämsä 11.7.2020

Lisätty 16.06.2020

Seura järjestää koko päivän tapahtuman Jämsän crossiradan ympäristössä. Tarjolla on ajokoulutusta kokeneiden kouluttajien opastuksella sekä mahdollisuus vapaaseen crossiradan käyttöön klo 15.00 eteenpäin. Kouluttajaksi ovat jo lupautuneet Janne Suominen, Mika Tamminen ja Ville Jaronen. Myös Roni Kytönen on käytettävissä, jos ei ole samaan aikaan Italian sarjaa ajamassa.

Koulutus alkaa klo 12.00 ja päättyy n. klo 18.00. Välissä on ruokailu mahdollisuus (omat eväät, seura tarjoaa jotain pikku purtavaa ja juomista).

Ajokoulutus on maksullinen, koulutettavan omavastuu osuus on 25 €/päivä, jonka seura laskuttaa erikseen koulutettavalta. Max koulutettavien määrä on 25 hlö, paikat täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä.

Sitovat ilmoittautumiset la. 4.7.2020 sähköpostilla, sihteeri@jsens.fi

 

Ohjelma

• klo 12 koulutus alkaa, yleinen pyörien kunnon katselmus ja ryhmien jakaminen. Siirtyminen rastikoulutukseen.

• n. klo 14.30 ruokailu

• n. klo 15.30 koulutus jatkuu

• viimeistään klo 18 koulutus loppuu

• Halukkaille on saunomismahdollisuus crossiradan kerhotiloissa.

• Kerhotiloihin voi myös majoittautua, jos haluaa jäädä esim. seuraavana päivänä vielä ajamaan crossiradalle. Sunnuntain päivän ajeluista pitää maksaa normaalit ajomaksut J-SMK:lle. Majoittautuminen pitää ilmoittaa etukäteen, muun ilmoittautumisen yhteydessä (sposti sihteeri@jsens.fi).

Jos et halua osallistua ajokoulutukseen, voit kuitenkin käyttää seuran jäsenenä crossirataa klo 15 eteenpäin.

Tarvittaessa lisätietoa antaa Timo Soanjärvi, 0400873176

 

Rastikoulutuksen teemat:

Perus ajoasento metsässä istueltaan ja tapeilta ajaessa

Rasti 1: Ajo metsässä

Rasti 2: Jarrutus mutkaan ja lähtö mutkasta

Rasti 3: Mäen nousu ja lasku

Ruokailutauko

Rasti 4: Crossirata hiekkamutka (jarrutus ja kiihdytys)

Rasti 5: Hyppääminen

Rasti 6: Pattisuoran ajaminen

Lopuksi johdettuna joku enskalenkki esim. kolmessa ryhmässä.